Haber Detayı
10 Mart 2018 - Cumartesi 10:44
 
İşte Kocaeli’nin havası en kirli ilçesi!
Çevre Bakanlığı tarafından Kocaeli’de bulunan 13 ayrı hava izlem istasyonu ile Kocaeli’nin havası sürekli olarak kontrol ediliyor. Kocaeli’nde de partikül madde (PM10) kaynaklı Hava Kirliliği, insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaştı. Verilere göre, bazı ilçelerde kirlilik seviyesi risk sınırının üzerine çıktı.
GÜNDEM Haberi
İşte Kocaeli’nin havası en kirli ilçesi!

İZMİT’İN DURUMU İYİ DEĞİL
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Türkiye çapında kurduğu Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ile tüm bölgeleri aralıksız takip ediyor. Bu ağ içinde Kocaeli’nde kurulu 13 istasyonlardan alınan veriler anlık olarak değerlendiriliyor. Bu 13 ayrı ölçüm istasyonundan alınan verilere göre Kocaeli’nin havası bazı bölgelerde oldukça riskli durumda. Özellikle İzmit’te durum hiç de iç açıcı değil.
İzmit’te kurulu bulunan 3 hava izleme istasyonunda alına verilere göre, kirlilik değeri hem AB standartlarının hem de ulusal standarttın üstünde çıktı.
Dilovası’nda ise kurulu bulunan 4 istasyondan alın verilerin AB standardının altında çıktı.
Gebze’de de 2 hava izleme istasyonundaki verilen yine standartların altında.
Derince’de kurlu bulunan istasyonda ise değerle AB standardı seviyesinde.
Gölcük, Başiskele ve Kandıra’da ise ölçülen değerlerde herhangi bir sıkıntı görünmüyor.

KANSERİ TETİKLİYOR
Dünya Sağlık Örgütü’nün kanseri tetiklediği ve erken ölüm oranlarının artmasına sebep olduğunu kabul ettiği partikül madde oranlarındaki artış vatandaşları korkutuyor. ‘Hava içerisinde asılı olarak bulunan katı ve sıvı parçacıkların karışımından oluşan, yaygın hava kirletici’ olarak bilinen partikül maddede risk sınırı Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde metreküpte 50 mikrogram, Türkiye’de ise 90 mikrogram olarak kabul ediliyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İşte, Kocaeli’nin, havası, en, kirli, ilçesi!,
Yorumlar
Haber Yazılımı